Portal Dizini
Ayrıntılı Arama

Portal Nedir

Portal Nedir?

Portal kelimesi için otağ, liman, ana kapı, ana sayfa gibi Türkçe karşılıkları söylense de, diğer bir çok teknolojik terimde olduğu gibi bu terim da olduğu gibi Türkçe diline yerleşmiştir. Portal terimi, pek çok içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılmaya başlanmış, Internet portalları canlı haberler, söyleşi odaları, e-mail, alışveriş, çeşitli rehberler ve bunlara benzer bir çok etkinliğe yer vermektedir.

Portal kavramı ilk defa, 15.07.1996 tarihinde MyYahoo!  kişiye özel portal hizmetinin devreye sokulmasıyla yaşamımıza girmiştir. Yahoo portalda üyeler kendi ilgi alanlarına göre profil oluşturmakta ve bu profil çerçevesinde kendisine en güncel bilgiler aramaya gerek kalmadan ulaştırılmaktadır. MyYahoo! portalı internet kullanıcılarında heyacanla karşılanmıştır. Haber, spor, hava durumu ve finansal vs. bilgilerin tek bir sayfada izlenebilmesi ve web sayfasının her açılışında kullanıcıya ilgi alanına yönelik en son bilgilerin verilmesi özellikleri sayesinde kullanıcıları kendisine müptela etmiştir. 

Bugün yerli ve yabancı bir çok örneği olan internet portalları, Web 2.0. standartları çerçevesinde gelişmeye devam etmektedir. İşte www.portallari.com sitesinin amacı da internetteki bu portalları ilgi alanlarına göre sınıflandırmaktır.

Web istatistikleri
dizin
Adsense